0534 055 08 34
Etimesgut - Ankara
Her Gün 08:00 - 20:00

Dünya ve Türkiye çapında en yaygın kullanılan Viyana Test Sistemi

 • 0534 055 08 34

  E-mail

 • Bağlıca Mah.

  Etimesgut / Ankara

 • Pzt.-Cmt. 9:00 – 18:00

  Pazar Kapalı

VTS

Viyana Test Sistemi

Viyana Test Sistemi (VTS)

Trafik psikolojisinin alt dallarından biri olan psikoteknik, özellikle son zamanlarda yaratılan farkındalık ile giderek önem kazanmaktadır.

Viyana Test Sistemi (VTS), Dünya ve Türkiye çapında en yaygın olarak kullanılan ölçüm testidir. Sürücülerin güvenli bir sürüş için gerekli olan zihinsel ve psikomotor becerilerini ölçülmektedir.

Bilgisayar tabanlı psikolojik değerlendirme testi olan Viyana test sistemi, toplam 9 alt testten oluşmaktadır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Kameralı sisteme geçilerek, kaydedilen testler İlçe ve İl Sağlık tarafından sürekli denetim altındadır.

Türkiye’de Viyana Test Sistemi’ne (VTS) sahip cihazların distribütörlüğünü Psikotek Danışmanlık yapmaktadır.

Psikoteknik testine gelirken ehliyet ve nüfus cüzdanı fotokopisi getirmeniz yeterlidir. Kartlar yasaklandığı ve bilgisayar fotoğraf çektiği için vesikalık resim getirmenize gerek yoktur. Randevu sistemi ile çalışılmaktadır.

TEST İÇERİKLERİ

Viyana Test Sistemi (VTS), zihinsel yetenek ve beceriler ile psikomotor yetenek ve beceriler olarak iki alt alanı toplam 9 testle ölçmektedir.

 1. TAVTMB (Görsel Bellek)
 2. COG (Sürekli Dikkat)
 3. DT (Tepki Hızı)
 4. SPM (Muhakeme)
 5. HMT (Hız & Mesafe Algısı)
 6. SIGNAL (Seçici Dikkat)
 7. LVT (Görsel Süreklilik)
 8. IVPE (Kişilik Testi)
 9. İİB (İkili İşlem Becerisi)

Neden Psikoteknik Almalıyım?

 • 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na dayalı Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 36-d bendi’ne göre; yük, yolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açısından sağlıklı olduklarını gösteren bu raporu yetkili merkezlerden beş yılda bir almaları gerekmektedir.
 • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na dayalı Karayolu Trafik Yönetmeliği Madde 79’un içerisinde yer alan trafik suçlarını (Ceza Puan Aşımı/ Alkol vb. maddeler etkisinde araç sürme ve hız ihlali) işleyen sürücülerin, sürücü belgelerine el konulmaktadır. 4 sayılı Cetvel’de tanımlanmış olan usul ve esaslara uygun olarak psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi olarak ehliyetlerini geri alabilirler.
 • Bunlara ek olarak, firmalara yönelik işe uygun sürücü seçmek veya mevcut sürücülerin değerlendirilmesini sağlamak amaçlı da psikoteknik uygulanabilmektedir.

Neden Bağlıca Asilkan Psikoteknik?

 •  2014 yılından beri hizmet veren Bağlıca Psikoteknik uzman bir kadroya sahiptir.
 •  Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen bir kurumuz. (Aracı kurum değiliz)
 • Ulaşım açısından önemli bir konuma sahip olan Bağlıca’da tek kurumuz.
  Merkezimiz çevresinde aracınızı park etme sorunu yaşamazsınız.
 • Temizlik ve hijyen temel ilkelerimizdendir.
 • Güler yüzlü, samimi ve uzman kadromuzla çalışırken kendinizi rahat ve mutlu hissedeceksiniz.